Neúspěšné hnízdění motáka pilicha (Circus cyaneus) v roce 2024 na Kladensku

Autor textu a fotografií: Michal Vlasatý

Moták pilich (Circus cyaneus) je v současné době jedním z našich nejvzácněji hnízdících druhů dravců. Je druhem obývajícím téměř celou Evropu, Asii a značnou část Severní Ameriky. Na našem území kromě části našich, zimují zejména ptáci ze severu a severovýchodu. Hnízdiště bývají obsazována v březnu až dubnu, opouštěna v srpnu až září1.  V České republice hnízdí velmi vzácně maximálně jednotky párů ročně. Poslední prokázané hnízdění je z roku 2023, kdy piliši zahnízdili na Jižní Moravě (Boháč in litt.). V roce 2024 se mi podařilo zaznamenat neúspěšný pokus o zahnízdění v okrese Kladno, kde naposledy tento druh hnízdil v roce 20122.

Samec motáka pilicha nesoucí potravu.

Během pravidelného monitoringu motáků na Kladensku jsem zaregistroval dne 10. 6. 2024 nedaleko Královic (okres Kladno), v pšeničném poli, dospělého samce motáka pilicha spolu s loňskou samicí. Samice se nejprve ukrývala převážně v obilí. Po příletu samce nad pole, kde byla samice skryta, se zvedla a s varovným hlasem společně usedli na mez. Po dosednutí proběhl pokus o spáření.V tuto dobu nebylo pozorováno předání potravy ani nošení hnízdního materiálu.

11. 6. 2024 již bylo pozorováno předání potravy v letu, následně samice zalétla na mez (ruderální porost), poté na dominantu zdejší lokality – suchý keř a poté doprostřed pole.

Od 13. 6. 2024 již nosil samec samici potravu (předání v letu) a ta usedala na místo, kde bylo později prokázáno hnízdění. Zároveň samec opakovaně nosil hnízdní materiál. Samice byla převážně skrytá.

V době hnízdění pilichů v tomto a blízkém pšeničném poli vyhnízdilo úspěšně 4–5 párů motáků lužních. Často bylo pozorováno teritoriální chování a zahánění motáků lužních a rovněž hnízdících motáků pochopů.

10. 7. 2024 bylo objeveno 1 vejce na hnízdě.

19. 7. 2024 proběhlo sekání obilí, byl dohodnut posun termínu sklizně o několik dní a následné obsečení hnízda s jedním vejcem. I přesto bylo hnízdo opuštěno. 

Několik týdnů po neúspěšném vyhnízdění se pár nadále pohyboval v blízkém okolí.

Toto neúspěšné hnízdění bylo zajímavé nejen lokalizací v pšenici nedaleko hlavní silnice, ale i relativně pozdním termínem (možná náhradní snůška).

Rok 2024 byl celkově charakteristický výrazně nižším počtem hrabošů na sledovaných lokalitách (Kladensko a Litoměřicko), oproti roku 2023. Nižší počet hrabošů se projevil i nižší početností dravců na sledovaném území.

Vejce a hnízdo motáka pilicha.
Samci motáka pilicha (vlevo) a lužního.

Zdroje

1 ŠŤASTNÝ, Karel; BEJČEK, Vladimír; MIKULÁŠ, Ivan a TELENSKÝ, Tomáš. Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice: 2014-2017. Praha: Aventinum, 2021. ISBN 978-80-7442-130-3.

2 RAK, Dušan. Hnízdění motáka pilicha (Circus cyaneus) v roce 2012 na Litoměřicku. Zpravodaj Skupiny pro ochranu a výzkum dravců a sov při ČSO, 13 (2013): 1

Přejít nahoru