Proběhla 1. členská schůze pobočky

V sobotu 30. 11. 2024 proběhla historicky první členská schůze pobočky ČSO pro Střední Čechy a Prahu. Členská schůze byla součástí Setkání středočeských ornitologů a kroužkovatelů, což znamenalo den plný setkávání a zajímavých přednášek.

Hned z rána jsme se v nad očekávání hojném počtu sešli v secesních prostorách historické budovy Národního muzea. Setkání zahájili Jaroslav Cepák, vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea, a Ondra Kulhánek se Zuzkou Selementovou za pobočku. Úvodní přednášku Jaroslava Cepáka o nocovištích strak bohužel narušilo selhání techniky, které se však naštěstí podařilo vyřešit. Prostoj operativně vyplnil ředitel kanceláře ČSO Zdeněk Vermouzek, který svůj příspěvek plánovaný do pozdějších hodin přednesl bez prezentace, za což mu patří ještě jedno poděkování.

Ondra Kulhánek představuje pobočku. Foto: Jan Grünwald
Jaroslav Cepák s přednáškou na téma nocoviště strak. Foto: Jan Grünwald

Po technické přestávce už následoval pestrý program – na druhý pokus jsme se dozvěděli zajímavosti o pravděpodobném vývoji početnosti strak a obtížnosti hledání jejich nocovišť. Na přednášku o nocovištích pak tématicky navázala Katka Rohová představením prvního vlastního projektu pobočky, a to monitorování denišť kalousů ušatých. Následovala členská schůze, během níž Ondra shrnul uplynulý rok a představil plány do budoucna. Alena Jechumtál Skálová pak prezentovala pobočku v datech a doporučila, kam vyrazit, pokud bychom chtěli svými sčítáními zaplnit bílá místa mapy Středních Čech. Před přestávkou ještě Martin Strnad prezentoval nejen ornitologické zájmy velmi činorodého Přírodovědného spolku Dobříš.

Během přestávek byl účastníkům k dispozici stánek e-shopu ČSO a drobné občerstvení.

Kateřina Rohová prezentuje první projekt pobočky – monitoring kalousů ušatých. Foto: Jan Grünwald
U stánku e-shopu ČSO bylo živo. Foto: Jan Grünwald

Honza Studecký zahájil druhý blok přednášek shrnutím naší pravidelné rubriky Rarity v regionu a představil nejneobvyklejší ptačí návštěvníky Středočeského kraje a Prahy v roce 2024. Mimo jiné tím připomněl důležitost zaznamenávání pozorování do faunistických databází, bez nichž by nejen toto shrnutí nebylo možné. Z odborného hlediska pak důležitost sběru a sdílení dat prezentovala Alena Klvaňová. Ve své přednášce velmi přístupnou formou představila fascinující práci s daty ze sčítání běžných druhů v České republice i na evropské úrovni.

Alena Klvaňová před svou přednáškou ještě mezi posluchači. Foto: Jan Grünwald

V závěrečném bloku pak Alžběta Dřevová shrnula problematiku nárazu ptáků do skel a možnosti řešení, ke kterým může přispět každý z nás. Závěr setkání patřil Honzovi Grünwaldovi, který na podkladu svých cest do Indie představil výzkumy týkající se městského prostředí a ptáků v něm.

Alžběta Dřevová představuje možnosti zabezpečení skleněných ploch. Foto: Jan Grünwald
Honza Grünwald s přednáškou na téma městských ptáků. Foto: Jan Studecký

Věříme, že nejen organizátory, ale i přednášející potěšilo, že kapacita sálu byla plně využita téměř až do závěrečného potlesku. V o něco nižším počtu pak setkávání a sdílení nejen ornitologických zážitků pokračovalo večer v rámci neformálního posezení. Všem účastníkům děkujeme za velmi vydařený den a těšíme se v příštím roce na viděnou!

Organizátorský tým a výbor pobočky. Zleva: Jan Studecký, Jan Grünwald, Jaroslav Cepák, Pavel Prosman, Zuzana Selementová, Ondřej Kulhánek, Alžběta Dřevová, Alena Jechumtál Skálová, Petra Šínová, Kateřina Rohová a Pavel Jeřábek. Foto: Jan Grünwald
Přejít nahoru