Mapujeme přezimující rehky domácí – připojte se ke druhé sezoně! Jak dopadla ta loňská?

S ptákem roku 2024 rehkem domácím (Phoenicurus ochruros) si Česká společnost ornitologická (ČSO) posvítila mimo jiné na fenomén stále častějšího přezimování tohoto jinak tažného druhu. Od prosince 2023 do února 2024 mapovali dobrovolníci výskyt rehků a svá pozorování zadávali do Faunistické databáze ČSO, tzv. Avifu. Na interaktivní mapě si můžeme prohlédnout zimní záznamy rehků po jednotlivých měsících.

Shrnutí výsledků z prvního ročníku za celé Česko najdete na webu ČSO. Souhrn pro území pobočky – Středočeský kraj a Prahu – přinášíme níže. Dříve než se do něj začtete, vězte, že mapování rehků domácích pokračuje i tuto zimu.

Rádi bychom vás opět pozvali k účasti. Dokážeme zmapovat stejné množství lokalit jako loni? Nebo dokonce více? Pokud váháte, kam směřovat své ornitologické výlety a rádi byste především objevovali dosud neprobádané, pohledem na mapy níže odhalíte rozlehlá území s minimem záznamů – za všechny jmenujme třeba Benešovsko.

Děkujeme všem, kteří se do mapování rehků zapojili nebo se zapojí v této sezoně!

Obrázek 1. Rehek domácí. Foto: Ema Freiová

Souhrn mapování rehků v Praze a středních Čechách v zimě 23/24

Pátrání po rehcích domácích probíhalo od 1. prosince 2023 do 29. února 2024 v celé České republice, zde se zaměříme na výsledky z pobočkového území. Pojmem „čtverec“ rozumíme nejmenší faunistický čtverec o rozloze zhruba 2,8 x 3 km. Metodiku k mapování a další informace o projektu najdete na webu ČSO.

Na pobočkovém území jsme během 342 vycházek zaznamenali celkem 196 rehků domácích, přičemž přibližně polovina záznamů i vycházek pochází z Prahy a druhá polovina ze středních Čech. Rozložení zaznamenaných jedinců po jednotlivých měsících je znázorněno na obrázku 2. Tento graf však nebere v úvahu pozorovací úsilí, tedy intenzitu výprav do terénu. To je zohledněno v grafu na obrázku 3, který zobrazuje podíl počtu zaznamenaných jedinců k počtu vycházek, a to opět po měsících a krajích.

Obrázek 2. Celkový počet pozorovaných jedinců rehka domácího během kampaně Rehci v zimě na území Středočeského kraje a Prahy. Dle očekávání počet zaznamenaných rehků během zimy klesal.
Obrázek 3. Podíl počtu pozorovaných jedinců rehka domácího ku celkovému počtu vycházek v rámci kampaně Rehci v zimě na území Středočeského kraje a Prahy. V obou krajích množství zaznamenaných rehků z měsíce na měsíc klesalo, ve středních Čechách výrazněji než v Praze.

V souladu s očekáváním klesalo během zimy množství zaznamenaných rehků– předpokládáme, že mnozí rehci tráví v Česku pouze první část zimy a s klesajícími teplotami i ubývající potravní nabídkou se přesunují do příhodnějších lokalit. Strmý pokles pozitivních záznamů je patrný zejména ve Středočeském kraji, v Praze bylo „ubývání“ rehků výrazně mírnější. Důvodem tohoto rozdílu by mohl být fenomén pražského tepelného ostrova a/nebo lepší potravní nabídka v městském prostředí. Na otázku, zda je „stabilnější“ zimní populace rehků v Praze tvořena přímo pražskými ptáky, nebo se třeba středočeští rehci postupně během zimy do Prahy stahují, a tím zvyšují místní počty, odpověď neznáme. Na její zodpovězení by bylo potřeba sledovat konkrétní jedince, tedy je například označit barevnými kroužky s kódem po vzoru již existujícího projektu Rehci v Brně (více o něm v Ptačím světě 1/2024 nebo na webu ČSO). Brněnské výsledky nicméně naznačují, že pokud už se rehci v průběhu zimy rozhodnou změnit lokalitu, migrují spíše na delší vzdálenosti (tradiční zimoviště rehků domácích je ve Středomoří).

Postupný úbytek počtu rehků během zimních měsíců je dobře viditelný rovněž na mapách záznamů pro jednotlivé měsíce (obrázek 4). Zatímco v prosinci svítí z mapy oranžový čtverec (pozitivní záznam rehka) na čtyřiceti místech Středočeského kraje, v únoru jich zůstalo jen patnáct. Mapa celé republiky včetně historických záznamů je dostupná online na webu ČSO.

Obrázek 4. Rehci v zimě – mapy vycházek za rehkem domácím po jednotlivých měsících. Šedý čtverec značí, že všechny vycházky v něm byly pouze s negativním záznamem (0 rehků). V oranžovém čtverci byl rehek domácí alespoň jedenkrát spatřen. Zatímco území Prahy je poměrně dobře pokryté, z vícera míst ve Středočeském kraji nemáme žádné údaje.

Během loňské zimy jsme vycházkami za rehky strávili více než 240 hodin – a to jen na základě záznamů, které v Avifu obsahují vyplněný čas od-do. U vycházek bez tohoto údaje lze celkovou dobu zhruba odhadnout na dalších 35 hodin. Každopádně tak dobrovolníci věnovali pátrání po přezimujících rehcích více než 10 dní nepřetržitého času. Díky všem zapojeným za váš čas a úsilí!

Samice rehka domácího. Foto: Jan Grünwald
Obrázek 5. Rehek domácí. Foto: Jan Grünwald

Mapujme rehky domácí i tuto zimu

  • Období mapování: od 1. 12. 2024 do 28. 2. 2025
  • Odeslání dat:
    • Svá pozorování (den, čas od-do, lokalita, počet rehků včetně nuly) vkládejte do databáze Avif (birds.cz).
    • Do poznámky k vycházce připojte heslo „Rehci v zimě“.
    • Negativní pozorování (0 rehků na lokalitě) jsou rovněž cenná, pokud mapování trvalo alespoň 15 minut nebo probíhalo na trase dlouhé minimálně 1 km.
  • Průběžné výsledky: sledujte na interaktivní mapě.
  • Soutěž: ČSO i letos vyhlašuje soutěž o ceny pro nejaktivnější „dobyvatele nových čtverců“.
  • Další informace: Kompletní metodiku, tipy na hledání rehků, jejich zpěv, určování pohlaví podle zbarvení a další najdete na webu ČSO.

Tak co, zaplníme společně pomyslná bílá místa v oblasti Prahy a středních Čech?

Přejít nahoru