Rarity v regionu: červen 2024

Ačkoliv v červnu se již migrace uklidňuje, většina ptáků již vyvádí mláďata a jarní sezóna je v podstatě u konce, zejména na začátku měsíce se mohou na našem území objevovat i velká překvapení v podobě vzácných opeřenců. Kromě jedné velké rarity se tento měsíc ve středních Čechách a v Praze moc neurodilo. I tak si opět shrneme v tomto článku některé zajímavé výskyty ptáků na našem území.

Středočeský kraj

Berneška velká (Branta canadensis) je v Evropě nepůvodní druh, který ale již početně hnízdí v zemích západní Evropy. U nás začaly bernešky hnízdit v severozápadní části Středoevropského kraje již v roce 20201 a od té doby tu několik párů hnízdí a mláďata jsou značena ornitologickými límci. Vzácně se může stát, že tento druh zahnízdí nejen s protějškem stejného druhu, ale s jiným druhem. To se stalo i v letošním roce, kdy vyvedl mláďata smíšený pár bernešky velké a husy velké (Anser anser).2

Doposud nevzletné mládě bernešky velké (Branta canadensis) při odchytu.

Chřástal malý (Zapornia parva) je ve Středočeském kraji dost vzácný a většina záznamů pochází z období tahu. Druh navíc žije velmi skrytým způsobem, a proto se jeho detekce daří téměř výlučně pomocí hlasových projevů na lokalitě, případně cíleným odchytem za použití nahrávky hlasu. V červnu se chřástal malý ozýval na Žehuňském rybníku, což je jedna z lokalit, kde se vyskytuje relativně pravidelně.3

Zajímavé pozorování přišlo z Labe u Lobkovic, kde se dva dny po sobě, 20. a 21. června, vyskytoval ústřičník velký (Haematopus ostralegus).4 Tento druh byl ve Středočeském kraji teprve po páté pozorován v předcházejícím měsíci5, jde tedy o šestý záznam druhu v kraji.

Praha

Klidné vody pražského ptáčkaření hned z kraje měsíce rozbouřilo pořádné šplouchnutí v podobě racka tříprstého (Rissa tridactyla), který se zjevil na rybníce Lítožnice.6 Přestože se tento druh v ČR objevuje téměř každoročně, jsou to obvykle mladí ptáci v listopadu. Dospělí jedinci jsou to spíše výjimečně. Červnový výskyt v Praze je jedinečný hlavně proto, že v jde o vůbec první záznam tohoto druhu v červnu na území ČR. Pták byl poprvé pozorován již v sobotu 8. června ráno a do večera toho dne si ho prohlédli mnozí ornitologičtí nadšenci.  Druhého dne po osmé ranní se od rybníka vznesl a byl pozorován, jak mizí západním směrem. Jde o druhý záznam na území hlavního města v 21. století. Naposledy byl v metropoli vyfotografován mladý pták v lednu roku 2008. V zásadě jediným dalším dohledatelným záznamem tohoto druhu v Praze je popis výskytu v roce 1848, kdy bylo údajně několik jedinců v Praze nebo jejím blízkém okolí viděno a střeleno.

Racek tříprstý (Rissa tridactyla), největší rarita v Praze za velmi dlouhou dobu. Foto: Veronika Švestková

Stejně jako v loňském roce, i letos byli opakovaně pozorováni dudci v Troji, a to zejména v areálu botanické zahrady. Podařilo se dokonce zaznamenat i tři jedince najednou.7 Zatím poslední pozorování je volající jedinec ze 14. června.8 Je tedy téměř jisté, že se dudci v okolí snaží hnízdit, definitivní prokázání se však zatím nepodařilo.

Zdroje

  1. Dostupné online https://avif.birds.cz/item/8830075
  2. Dostupné online https://ebird.org/checklist/S181164846
  3. Dostupné online https://ebird.org/checklist/S1836386557
  4. Dostupné online https://avif.birds.cz/item/15366329
  5. Dostupné online https://stredcechcso.cz/aktuality/rarity-v-regionu-kveten-2024/
  6. Dostupné online https://ebird.org/checklist/S180075408
  7. Dostupné online https://ebird.org/checklist/S180550953
  8. Dostupné online https://ebird.org/checklist/S181327334
Přejít nahoru