Vítání ptačího zpěvu ve Středočeském kraji a Praze

Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice ČSO (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci) a navazuje tak na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. V letošním roce dobrovolníci pro zájemce připravili 144 vycházek! Ty se mohou konat především díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program. Za to moc děkujeme.

Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.

Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí, co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny i u veřejnosti velmi oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se současně o kroužkování mnoho zajímavostí. Jinde organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami peří, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvami záchranných stanic živočichů apod.

Doufáme, že se i ten letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků a přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.


Přehled akcí:

https://mapy.birdlife.cz/vitani-ptaciho-zpevu-2024/
https://stredcechcso.cz/my-calendar/

PRAHA

Praha 2 – Vyšehrad

Sraz v úterý 7. 5. v 7:15 u metra Vyšehrad na vyhlídce před kongresovým centrem. Vycházka probouzejícím se Vyšehradem za posloucháním ptačího zpěvu. Ideální pro začátečníky v poznávání běžných druhů ptáků podle zpěvu. V případě předpovědi vydatného deště nebo silného větru se vycházka ruší. Vede Gabriela Dobruská (724 687 996).

Praha 4 – Kunratice

Sraz ve středu 17. 4. v 7:00 na točně autobusů u Šeberáku. Vycházka okolo rybníka Šeberák s poslechem ptačího zpěvu a pozorováním ptáků na hladině. Vede Gabriela Dobruská (724 687 996).

Praha 5 – Lipence

Sraz v pondělí 29. 4. v 17:00 u tělocvičny ZŠ (pozor, parkoviště za tělocvičnou je pro zaměstnance…). Podvečerní vycházka na ptáky určená především pro zájemce o zadávání pozorovaných ptáků do Avifu. Budeme se soustředit na seznámení s Avifem v praxi, představení jednotlivých projektů sčítání a mapování ptáků. Na vycházku je nutné se z důvodu omezené kapacity hlásit přes google formulář. V případě předpovědi vydatného deště nebo silného větru se vycházka ruší. Vede Gabriela Dobruská (724 687 996).

Praha 5 – Radlice

Sraz v úterý 16. 5. v 6:30 na Radlické před metrem u točny tramvají. Vycházka za zpěvem ptáků na Děvín určená především pro zájemce o zadávání pozorovaných ptáků do Avifu. Budeme se soustředit na seznámení s Avifem v praxi, představení jednotlivých projektů sčítání a mapování ptáků. Na vycházku je nutné se z důvodu omezené kapacity hlásit přes google formulář. V případě předpovědi vydatného deště nebo silného větru se vycházka ruší. Vede Gabriela Dobruská (724 687 996).

Praha 5 – Stodůlky

Sraz ve středu 1. 5. v 7:00 před klubem Mlejn. Letos se Vítání po roční pauze uskuteční opět na Stodůlkách; možná se budete divit, kolik ptačích druhů zde na okraji sídliště žije. Budete moci poslouchat a pozorovat zpívající ptáky, učit se je poznávat, dozvědět se informace o možnostech jejich ochrany. Vycházka potrvá asi 3 hodiny; s sebou je vhodné si vzít dalekohled. Za deště se akce konat nebude. Vede Jiří Novák (773 784 835; jiri.n.53@gmail.com).

Praha 5 – Zbraslav

Sraz ve čtvrtek 2. 5. v 18:30 na Zbraslavském náměstí u cukrárny u zámku. Vycházka za večerním zpěvem městských ptáků nás zavede až do PP Krňák, kde budeme pátrat po slavících. S sebou baterku, terénní obuv. V případě předpovědi vydatného deště nebo silného větru může být vycházka přesunuta. Vede Gabriela Dobruská (724 687 996).

Praha 14 – Dolní Počernice

Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 na zastávce MHD Škola Dolní Počernice. Tradiční vycházka do PP Počernický rybník a PR V pískovně. Jde o jednu z nejatraktivnějších ptačích oblastí hlavního města. V minulosti byli na této lokalitě při akcích pro veřejnost pozorováni například slavík modráček nebo moudivláček lužní. Vycházka potrvá přibližně 3 hodiny. Vede Honza Grünwald (720 563 538).

Praha – Lítožnice

Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 na parkovišti U Dubečské tvrze. Procházka s pozorováním ptáků podél koryta Říčanského potoka k Lítožnickému rybníku a podle počasí a zájmu až k zrevitalizovaným tůním na Říčanském potoce a Rokytce u Běchovic. Pokud budou podmínky příznivé, součástí vycházky bude i ukázka kroužkování. S sebou vhodné mít terénní oblečení, pevnou obuv a dalekohled. Očekávaný konec akce před polednem. Vede Veronika Švestková (778 009 822) a kroužkuje Jan Studecký.
Pozvánka

Praha – Dubeč, Slatina

Sraz v sobotu 18. 5. v 7:30 hod. u autobusové zastávky Škola Dubeč (autobusy č. 240 a 111). Čeká nás tradiční vycházka okolím Dubče a Slatiny s poslechem ptačího zpěvu a pozorováním přítomných opeřenců, vyjde-li počasí i ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování přímo na břehu nádrže. S sebou dobrou náladu, dalekohled a pro jistotu i pevné boty do terénu a nepohody. Případné dotazy Vám rádi zodpovíme na slatinadubec@seznam.cz nebo tel. čísle 607 500 496 (M. Brožová) nebo 728 606 782 (V. Štancl).

Středočeský kraj

Dobříš

Sraz v sobotu 11. 5. v 8:00 u vstupu do anglického zámeckého parku na Dobříši. Procházka po parku spojená s povídáním o ptácích, pozorováním a poslechem ptačích hlasů a ukázka živých ptáků spojená s jejich kroužkováním. Vede Přírodovědný spolek Dobříš – Martin Strnad (737 702 376).

Dolní Bousov – Slavičí háj

Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 u infotabule parku. Dopolední vycházka za každého počasí nejen za slavíky. Ukázka kroužkování. Vedou Pavel a Tomáš Kverkovi (723 009 527, pkverek@volny.cz).

Dřevčice u Brandýsa nad Labem

Sraz 25. 5. v 8:30 u altánu u Dřevčického rybníka v centru obce. Projdeme si společně trasu z Dřevčic do Popovic, která povede jak zastavěným územím obou obcí, tak především údolím Vinořského potoka, kde nás čeká i ukázka kroužkování ptáků. Cestou projdeme několik typů prostředí a dozvíte se tak informace nejen o místních druzích ptáků, ale i o biotopech jako jsou staré sady, mokřady a rákosiny. Trasa dlouhá cca 2,5 km povede nenáročným terénem a bude končit v Popovicích, odkud je možné odjet hromadnou dopravou, či se vrátit zpět do Dřevčic. Předpokládaný konec v 11:00-12:00. Místa vhodná pro parkování osobních automobilů v obci Dřevčice doporučujeme zde. Prosíme o nahlášení účasti na neubergova@strednipolabi.cz nebo na 730 182 815. Akce proběhne ve spolupráci s MAS – Střední Polabí, z. s. a obcí Dřevčice. Vedou Josef Rutterle (rutterle@birdlife.cz, 728 110 441) a Eva Neubergová (neubergova@strednipolabi.cz, 730 182 815).

Hostivické rybníky
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 na hrázi Litovického rybníka u Litovické ulice. Tradiční vycházka lokalitou, kde pravidelně hnízdí např. potápka černokrká. S sebou doporučujeme dalekohledy. Vedou Ota Vorel (ČSO) a Jiří Kučera (ČSOP Hostivice, 724 202 973).

Králův Dvůr – Popovice

Sraz v sobotu 27. 4. v 8:30 u dětského hřiště v Králově Dvoře – Popovicích. Při krátké procházce podél říčky Litavky k rybníku Měráku, budeme moci nejen pozorovat ptáky v přírodě, ale také se zúčastnit ukázky jejich odchytu a kroužkování. Exkurzí vás provede František Pojer (frantisek.pojer@nature.cz) a Emil Šnaidauf.
Pozvánka

Lysá nad Labem

Sraz v sobotu 4. 5. v 7:30 před vchodem do ZŠ JAK v Komenského ulici. Procházka městem a zámeckým parkem s povídáním o pozorovaných ptácích a poslechem ptačího zpěvu zakončená ukázkami odchytu a kroužkování na Hrabanovské černavě.  Za organizátory se těší Pavel Marhoul, Vilém Jarský, Radek a Anička Lučanovi a Petra Málková (pamalkova@seznam.cz, 602 648 668). Pozvánka

Mělník, Hořín

Vítání proběhne tradičně jako dvoudenní, sraz bude již v sobotu 4. 5. po 18. hodině na louce u Vltavy poblíž odpočívadla na cyklostezce cca 1,5 km nad soutokem s Labem (50.3307853N, 14.4759661E). Večer posedíme u ohně, spaní je možné ve vlastních stanech či jen spacácích na louce a ráno od půl páté budeme naslouchat probouzejícímu se ptačímu sboru, cca do 6 hod. Rovněž zde budou natažené sítě a průběžně bude probíhat ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Ukončení akce kolem nedělního poledne. Vede Petr Lumpe (728 158 417).

Mníšek pod Brdy (rybník Sýkorník)

Sraz ve středu 1. 5. v 7:30 na hrázi rybníka Sýkorník. Vycházka podél rybníka spojená s pozorováním ptáků. Za vhodného počasí ukázka kroužkování. Pořádají Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, 724 687 996), Michal Kubelík, Eliška Kaňková a Lucka Fuchsová.

Nové Strašecí
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 v parku u kaple sv. Izidora. Tradiční Vítání netradičně. Pojďte s námi na CYKLOvítání. Trasa nenáročná (cca 10 km na kole, směr Stochov), vhodná i pro rodiny s dětmi. Komentovaná vyjížďka s ukázkou kroužkování. S sebou kolo, helmu a dalekohled. Akce se koná za každého počasí. Vycházku organizují Hanka a Tomáš Brinkeovi (734 170 810, hana.u@seznam.cz)
Pozvánka

Poříčí nad Sázavou
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 před ZŠ. Vycházka spojená pozorování ptáků, presentace prvků jejich ochrany, v případě příznivých podmínek odchyt a kroužkování ptáků. Vede Josef Jahelka (723 432 988).

Průhonice

Procházka krásnou jarní Dendrologickou zahradou s pozorováním, poslechem a určováním ptáků a za příznivého počasí i s ukázkou jejich odchytu a kroužkování. Nutná registrace na stránkách zahrady. Dobrou náladu, oblečení a obuv do přírody a dalekohledy s sebou. Sraz v sobotu 6. 4. v 7:30 u hlavního vchodu do Dendrologické zahrady (přijďte prosím včas, zahrada se bude po vpuštění účastníků zamykat). Vedou Lucie Hlaváčová (604 259 828), Míša Brožová, Vít Štancl, Vlasta Osoba.

Příbram

Vítání se uskuteční stejně jako minulý rok na Fantově mokřadní louce. Sejdeme se 27. 4. v 8:00 na parkovišti u Spartaku (u autobusové zastávky Žižkova). Těšit se můžete na ukázku kroužkování a procházku kolem mokřadu. S sebou pevnou obuv a nejlépe vlastní dalekohled, ale dalekohledy budou také k zapůjčení na místě. Vede Denis Vyrobík (vyrobikdenis2@gmail.com, 728 275 652).

Rakovník

Sejdeme se 4. 5. v 6:30 na parkovišti u Tyršova koupaliště v Rakovníku. Trasa podél Rakovnického potoka s kontrolou ptačích budek, pozorováním a určováním ptáků v příměstském prostředí. Pořádá ČSO a Rakovnický ornitologický spolek.  Pevná obuv a vlastní dalekohled výhodou. Provádí Petr Růžek a Milan Tichai (ros.fenix@seznam.cz, 608 301 387).

PO Rožďalovické rybníky

Sraz v neděli 28. 4., tradičně na hrázi rybníku Zrcadlo v 7:00. Procházka okolo rybníky, ukázka odchytu a kroužkování drobných pěvců v rákosinách, vypouštění uzdravených ptáků ze záchranné stanice Huslík u Poděbrad.

Řevnice

V pátek 3. 5. od 18:30 proběhne ve Skladu 13, Dřevák, přednáška CO KDE LÍTÁ PO GALERIÍCH. Ptáci na obrazech světových mistrů, symbolika a význam. Do světových galerií vás zavedou Zdeněk Valeš a Mikuláš Valeš a ukážou na příkladech, proč byli a jsou ptáci zobrazováni v uměleckých dílech. Kde lítají stehlíci, dudci či sovy.

Řevnice

Sraz v sobotu 4. 5. v 7:30 před vlakovým nádražím Řevnice. Vycházka povede podél řeky Berounky až ke slepému rameni V Tůních, kde bude připravena, v případě příznivého počasí, ukázka kroužkování. Nezapomeňte si s sebou vzít dalekohled. Vede Zdeněk Valeš (zetval@volny.cz, 604 286 812).

Slapy nad Vltavou
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 ve Slapech na parkovišti u Motorestu. Zveme Vás na tradiční procházku spojenou s pozorováním, povídáním o ptácích a poslechem ptačích hlasů. Ukázka živých ptáků spojená s jejich kroužkováním. Vede Martin Strnad (737 702 376).

Struhy – Polní rybník

Sraz 18. 5. v 7:07 na hrázi Polního rybníka. Vycházka a pozorování ptáků spojená s kroužkováním. Zároveň představíme záměr na zlepšení biotopu pro ptáky a obojživelníky na pozemcích navazující na Polní rybník, které ZO CSOP Klenice získalo do dlouhodobého pronájmu. Vede Jakub Hlaváček, informace podá Martina Vlčková (martina@csopklenice.cz, 602 264 812).
Pozvánka

Trhový Štěpánov

Sraz v neděli 5. 5. v 8:00 na náměstí. Pozorování ptáků, presentace prvků jejich ochrany, v případě příznivých podmínek odchyt a kroužkování ptáků. Vede Josef Jahelka (723 432 988) a Martin Chmátal.

Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic

Sraz v sobotu 4. 5. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Podnikneme vycházku po jižním břehu rybníka spojenou s pozorováním a určováním ptáků, za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Ukončení akce přibližně ve 12:00. Koná se za každého počasí. Vede Jan Křivský (krivsky@gmail.com, 732 560 647).

Velké Popovice

Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 ve Velkých Popovicích. Procházka Přírodním parkem Velkopopovicko o celkové délce 3,5 km, která nám zabere maximálně 120 minut.  Bude začínat i končit u rybníka „V Habří“. Vede Jan Matouš (601 505 551).

Vinařická hora

Tradiční komentovaná vycházka s poznáváním hlasů a ukázkou kroužkování ptáků. Tentokrát však na nové trase. Sraz v neděli 5. 5. v 7:00 v ulici U Rybníka, odkud se vydáme procházkou na Vinařickou horu. Vede Milan Tichai (608 301 387).

Vrané nad Vltavou

Sraz v neděli 5. 5. v 7:30 nad panelkou (křižovatka ulic V Ouvozcích a Ke Statku). Procházka spojená s pozorováním a poslechem ptáků, za příznivého počasí proběhne odchyt s ukázkou kroužkování. Vedou Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, 724 687 996) a Michal Kubelík.

Vrbice u Poděbrad

Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 na letním parketu. Tradiční setkání přátel přírody a ptáků, v sobotu 4. 5. v 7:00 na letním parketu. Pozorování a poslech zpěvu ptáků blízkého okolí, při vhodném počasí ukázka odchytu a kroužkování, kontrola vyvěšených hnízdních budek. Vede: Miloš Kovář (723 128 646) a Jiří Šimák (603 722 963).

Žabakor (Český ráj)

Sraz v neděli 19. 5. v 7:07 na parkovišti na hrázi rybníka Žabakor. Tradiční vítání ptačího zpěvu u největšího českorajského rybníka. Nenáročná vycházka vhodná skutečně pro všechny zájemce. Přijďte se zaposlouchat do písní pěnic, sedmihlásků a dalších milých zpěváků. Pořádá ČSO ve spolupráci s AOPK, Správa CHKO Český ráj. Vedou Jakub Hlaváček (739 742 158) a Václav Luka.

Županovice

Sraz v neděli 5. 5. v 6:30 před úřadem v Županovicích. Vyrazíme za ptáky do okolí vesnice Županovice na břehu slapské přehrady. K vidění budou hlavně běžné druhy české kulturní krajiny, jeden ale nikdy neví :-). Na závěr ukázka kroužkování a povídání o odchycených druzích, kterou povede Zdeněk Valeš. Akce potrvá přibližně dvě hodiny. Vycházku povede Honza Grünwald (720 563 538).

Doufáme, že se i ten letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků a přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.

Pražské vycházky byly podpořeny Hlavním městem Prahou v rámci projektu Za ptáky Prahy.

Vycházky pro zájemce o zapojení do občanské vědy (zadávání pozorovaných ptáků do databáze Avif) probíhají v rámci projektu Mapujeme ptáky a pomáháme přírodě, který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Přejít nahoru