Pozvánka na přednášku o knize Pražské ptactvo

Milí čtenáři, zveme vás na přednášku, která se bude konat k příležitosti představení knihy Pražské ptactvo 1800–2020: Ptáci, město, příběh hrdiny. Jedná se o znovu vydané dílo Veleslava Wahla, jehož původní kniha Pražské ptactvo vyšla v roce 1944.  Veleslav Wahl v ní shrnul tehdejší poznatky o avifauně hlavního města a sepsal řadu originálních postřehů o biologii ptáků i jejich ochraně. Wahl byl aktivním účastníkem protinacistického odboje a posléze i odboje protikomunistického. V roce 1950 byl komunisty popraven. Ve své poslední vůli vyjádřil přání, aby Pražské ptactvo bylo redakčně upraveno a vydáno znovu, pokud možno s ilustracemi K. Svolinského. K tomu došlo až na sklonku roku 2023, kdy Česká společnost ornitologická a Revolver Revue vydaly knihu Pražské ptactvo. Ptáci, město, příběh hrdiny. Kniha obsahuje původní Wahlovy texty a texty nové popisující stav ptactva Prahy v současnosti a jeho vývoj.

Přednáška se bude konat v úterý 23. dubna 2024 od 18:00 do 21:00 na Univerzitě Karlově v posluchárně Fotochemie, Viničná 7, Praha 2.
Těšit se můžete jak na povídaní o knize, tak i nezávaznou diskuzi a drobné občerstvení.

Na akci vystoupí RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D. z katedry ekologie a Petr Voříšek, Dr. z České společnosti ornitologické. Zaměří se na povídání o změnách v ptactvu hlavního města a na příčiny těchto změn tak, jak je díky existenci Wahlovy práce můžeme dnes popsat. Řeč bude i o urbanizaci ptáků, ochraně ptáků ve městě a opomenut nebude ani Wahlův pohnutý osud.

Knihu si budete moci na akci zakoupit za speciální cenu.

Více informací naleznete na: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/aktuality/prazske-ptactvo-180020132020-ptaci-mesto-pribeh-hrdiny-predstaveni-knihy-ve-vinicne.

Těšíme se na vás!

Přejít nahoru