Zveme vás na vycházky ke Světovému dni mokřadů

Po celém světě si 2. února lidé připomínají Světový den mokřadů. Tento den označuje datum, kdy došlo k podepsání tzv. Ramsarské úmluvy, známé též jako Úmluva o mokřadech. Mokřady patří mezi nejvýznamnější a zároveň nejohroženější ekosystémy. Jsou domovem mnoha rostlin a živočichů a významným biotopem pro vodní ptáky.

U této příležitosti pořádá Česká společnost ornitologická během ledna a února sérii vycházek s cílem rozšířit povědomí o vodních ptácích a významu našich mokřadů pro jejich zimování a migraci. V letošním roce pro vás dobrovolníci připravili 12 vycházek ve Středočeském kraji a Praze. Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni svůj volný čas věnovat těmto vycházkám a přiblížit tak fascinující svět vodních ptáků všem zájemcům.

Prosíme, respektujte žádost organizátorů o případnou registraci na vycházky.

Lítožnice
Foto: Jan Grünwald

Přehled vycházek

Praha

PP Lítožnice a okolí

Sraz v sobotu 3. 2. v 8:00 na parkovišti U Dubečské tvrze. Procházka s pozorováním ptáků podél koryta Říčanského potoka k Lítožnickému rybníku a podle počasí a zájmu až k zrevitalizovaným tůním na Říčanském potoce a Rokytce u Běchovic. S sebou vhodné mít terénní oblečení, pevnou obuv a dalekohled. Očekávaný konec akce před polednem. Vedou Veronika Švestková (778 009 822) a Jan Studecký (728 372 778).

Malá Strana, Kampa

Sraz v úterý 6. 2. v 8:30 na břehu Vltavy v jižním cípu Kampy. Projdeme Kampou přes Karlův most k Novotného lávce. S sebou dalekohledy, městské oblečení možné. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vedou Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Katarína Slabeyová.

Modřany

Sraz v neděli 4. 2. v 9:50 na břehu Vltavy u žel. zast. Praha – Modřany. Projdeme se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. S sebou dalekohledy a oblečení do terénu. Trasa není vhodná pro kočárky a osoby s omezenou pohyblivostí (uklouzaná pěšinka ze svahu)!  V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Michal Kubelík.

Smíchov

Sraz 1. 2. v 10:00 u pomníku F. Palackého na Palackého náměstí. Projdeme se po Rašínově nábřeží, dojdeme na Dětský ostrov, kde budeme pozorovat vodní ptáky zimující na Vltavě. Vlastní dalekohledy vítány, ale k dispozici bude i stativový dalekohled. Vycházku zakončíme na Smíchovské náplavce v sousedské dílně Městské knihovny v Praze, DOK 16. Délka trasy max. 3 km, lze ji případně přizpůsobit aktuálnímu počasí a zdatnosti účastníků. Vede Alena Klvaňová (klvanova@birdlife.cz; tel. 776 895 795).

Smíchov, 3 ostrovy

Sraz ve čtvrtek 8. 2. v 8:30 na Žofíně. Během vycházky obejdeme všechny 3 blízké ostrovy – Slovanský ostrov (Žofín), Střelecký ostrov, vycházku ukončíme na Dětském ostrově, odkud se podíváme, co loví pod Šítkovským jezem. S sebou dalekohledy, městské oblečení možné. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Katarína Slabeyová.

Troja

Sraz v pátek 26. 1. v 8:30 na parkovišti pod Trojským zámkem. Vycházka povede po proudu Vltavy k přívozu v Podbabě. Dle množství ptáků a času je možné přeplutí na druhou stranu, podél plavebního kanálu k Malé říčce a rybníčkům ve Stromovce. S sebou dalekohledy a oblečení do terénu. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Katarína Slabeyová.

Pražské vycházky byly podpořeny Hlavním městem Praha v rámci grantu Za ptáky Prahy.

Středočeský kraj

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Sraz v sobotu 10. 2. v 9:00 v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi v ulici U Hluchova před jezdeckým klubem. Projdeme se cca 5 km od PP Hluchov (polabský lužní les) podél řeky Labe k lesoparku Houštka a podél místních svodnic zpět do města. S sebou doporučujeme teplé oblečení do přírody, terénní obuv, svačinu a dalekohled. Vycházka je vhodná pro všechny věkové kategorie včetně rodin s dětmi. Spojení bus PID – zastávka Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, most, linka 367, 375 a další. Vede Eva Neubergová (neubergova@strednipolabi.cz, 730 182 815).

Čelákovice

V sobotu 3. 2. v 8:00 se sejdeme k příležitosti Světového dne mokřadů v Čelákovicích. Půjdeme se podívat na jezero Mezi Mosty, kde se každoročně objevují zajímaví zimující ptáci (např. turpani hnědí), nevynecháme ale ani řeku Labe, která je v sousedství, a kde se také objevuje v zimním období mnoho zajímavých druhů vodních ptáků. Sraz bude na místě dělení ulic Na Stráni a na Nábřeží, odkud vede silnička k ČOV. Vycházka potrvá přibližně 2 hodiny. Vycházku povede Jan Grünwald (720 563 538).

Městec Králové

Sraz v sobotu 3. 2. v 8:30 hod. u „kašny“ na náměstí Republiky v Městci Králové. Čeká nás přibližně hodinová vycházka k Cukrovarským rybníkům, Sebou vhodné oblečení do každého počasí, občerstvení a dalekohled. Procházka bude ukončena okolo 11té hodiny u Cukrovarského rybníka, kde proběhne, za vhodného počasí, ukázka kroužkování ptáků. Vycházku organizuje Královéměstecký okrašlovací spolek ve spolupráci s ČSO, vede Vlastimil Osoba (775 912 263).

Roztoky u Křivoklátu

Sraz v neděli 4. 2. v 9:30 před potravinami naproti Hotelu Roztoky v Roztokách u Křivoklátu. Projdeme se podél Berounky, čeká nás pozorování zimujících ptáků a povídání nejen o nich. Cesta není místy vhodná pro kočárky. S sebou teplé oblečení a dalekohled, pokud máte. Doba vycházky záleží na zájmu: cca 1-2 hodiny. Akce se nekoná za hustého sněžení, nebo za hustého deště. Parkování aut, vlaková a autobusová zastávka v okolí.  Na setkání se těší Petr Hájek (krasojizda@seznam.cz, 731 532 467).

Řež – Roztoky

Sraz v sobotu 3. 2. v 10:05 na lávce v Řeži (u zastávky ČD). Projdeme se po pravém břehu Vltavy až k přívozu Klecany – Roztoky. Předpokládaná doba vycházky cca 3-4 hodiny. Vltava je významným zimovištěm vodních ptáků, kromě kachen a racků se můžeme těšit na setkání s kormorány, potápkami, volavkami i vzácnějšími hosty ze severu – morčáky velkými a hoholy severními. Zjistíme, že slípka není slepice a budeme-li mít štěstí, zahlédneme i létající drahokam – ledňáčka říčního. S sebou dalekohled, atlas ptáků (kdo má), teplé oblečení, svačinu, termosku s horkým pitím. Za hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Vede Lucie Hošková (hoskova@birdlife.cz, tel. 602 972 368) a Katarína Slabeyová.

Vavřinecký rybník

Sraz na parkovišti u hřbitova v obci Vavřinec v sobotu 27. 1. v 10:30, proběhne vycházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka. Na 12:00 hod. se přesuneme do restaurace u Fantů v Jindicích, po společném obědě se uskuteční přednáška ke dni mokřadů a promítání snímků z výprav za ptáky po Evropě (p. Křemenák, Truhlář, Kavka). Vedoucí: Jan Křivský st. (krivsky@gmail.com, 732 560 647).

Více informací naleznete na: https://www.birdlife.cz/pozvanka-na-vychazky-ke-svetovemu-dni-mokradu/.

Přejít nahoru